środa, 6 marca 2019

Blair Holden - Bad Boy's Girl_


Blair Holden zagrała śmiałą kartę, bo wyjść od takiego początku to bez wątpienia duże ryzyko, które w tym przypadku bez cienia wątpliwości bardzo się opłaciło.

Spoglądasz na okładkę i nie wiesz, czego się spodziewać. Nawet to, co czasem w kilku zdaniach proponuje wydawca nie zawsze jest pomocne. Czasem grasz w ciemno nie wiedząc, co może się wydarzyć. I czy książka, na którą stawiasz będzie godna twojej uwagi. Czasem jednak, jak to już kiedyś ująłem, los postawiony w ciemno zwraca się po tysiąckroć i dzieje się coś niezwykłego, niesamowitego, coś, co odbiera mowę i zamyka czas na jakiś czas w materii odkrywanej historii.
Tammara Webber, Colleen Hoover, Elżbieta Rodzeń. Trzy wiodące nazwiska w nurcie New Adult. Zawsze miały wiele dobrego do powiedzenia i przekazania. Jest bez wątpienia kilku innych twórców, którzy lepiej lub gorzej odnajdują się w tym nurcie i jest Blair Holden. To nazwisko bez wątpienia warto będzie zapamiętać, gdyż to, czego doświadczamy za sprawą Bad Boy’s Girl już przekracza wszelkie możliwe granice literatury dobrej, interesującej, emocjonalnej, czy może doskonałej. Literatury, która od samego początku wnosi coś szczególnego do świadomości czytelnika na wszystkich stronach tej intrygującej żółtej książki.
Jest coś niemożliwego w tej historii, jest Baryła, której czas dawno się zatrzymał, jej otyłość była jej przekleństwem, trzy lata szkoły były dramatem, który trudno było przetrwać. Jest też Cole, który przez długi czas drwił z tej dziewczyny, sprawiał jej przykrość, jeśli coś złego się wydarzyło to wiadomym było, że to jego sprawka. Później nagle zniknął i przez cztery lata nikt go nie widział.
Blair Holden zagrała śmiałą kartę, bo wyjść od takiego początku to bez wątpienia duże ryzyko, które w tym przypadku bez cienia wątpliwości bardzo się opłaciło. Ta szczególna konfrontacja dwojga młodych ludzi wymyka się wszelkim szablonom i dobrze. Bo dzięki temu od samego początku nie jesteśmy pewni tego, co chwilę później może się wydarzyć i jak zareaguje dziewczyna na nagłą chęć zbliżenia chłopaka, który z jej okresu dorastania uczynił piekło. Jak otworzyć się na ludzi, kiedy przez większość życia było się Baryłą i co może wielu zaskoczyć już się nią nie jest. Jak odkryć w sobie uroczą, śliczną nastolatkę i wyjść do ludzi? Jak wreszcie stawić czoła Nicole, która już dawno wbiła kolejny gwóźdź do jej trumny i tylko dzięki wsparciu Beth i Megan udało się przetrwać ten koszmar. Brzydkie kaczątko nagle i niespodziewanie przemieniło się w młodego, nieświadomego swej urody, ślicznego łabędzia.

Stojąc z dłonią na dzwonku, chwilę się waham, bo wyobraźnia podsuwa mi różne scenariusze spotkania z Cole’em. O ile on tam jest. W większości z nich kończę na ostrym dyżurze z licznymi złamaniami i śmiertelnie poturbowanym ego. Choć Cole nigdy nie krzywdził mnie fizycznie, to wiele z jego debilnych numerów było wymierzonych w mój brak koordynacji ruchowej i nader często lądowałam w gipsie. Choć na ostrym dyżurze nie byłam od dobrych czterech lat, to niespecjalnie tęsknię za tym miejscem i upojną wonią środków antyseptycznych. No i wolałabym poczekać jeszcze trochę z kolejną wizytą u starej Marthy, mojej ulubionej oddziałowej pielęgniarki. 

Jak w takiej sytuacji uwierzyć, że Cole się zmienił i jego chęć pojednania to nie kolejna drwina, czy może niezbyt smaczny dowcip? Jak zaufać i zrobić krok do przodu? Jak odrzuć w sobie Baryłę i mieć świadomość, że Tessa może poruszyć świat swym wdziękiem i swą urodą? Te i inne pytania pojawiają się nie tylko w głowie uroczej bohaterki książki Bad Boy’s Girl, ale też w naszej świadomości w trakcie lektury. Bo dzieje się wiele i aż trudno uwierzyć, że akcja może rozwinąć się w tę właśnie stronę. Przez grzeczność nie zdradzę, w którą stronę się rozwija, bo, to, że dzieje się wiele dobrego nie jest bez wątpienia tajemnicą, nią jednak pozostanie, jak do tego dochodzi. Ciekawostką również jest forma opisowa rozdziałów, jako wyimek z treści każdego z nich.
Jest to doskonały początek poruszającego tryptyku, który zaczyna się od żółtego i na dwóch kolejnych kolorach się zakończy. I jest też świadomość, że gdy pojawi się koniec już niecierpliwie oczekiwać będziemy nowego początku.

Blair Holden, Bad Boy's Girl, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2018


Internetowa cela to powieść obyczajowa o bólach przeszłości, o magii zaklętej w teraźniejszości i o przyszłości, 
która budowana na gruzach historii i tajemnic, wcale nie zdaje się być taka pewna…

Brak komentarzy: