czwartek, 1 kwietnia 2021

Robert Forczyk - Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939

Dawno nikt w tak rzetelny, doskonały, zaskakujący sposób nie dotknął ważnego tematu polskiego września 1939. Dawno nikt nie poświęcił mu tak wiele uwagi obnażając mity i pokazując z jednej strony przykre konsekwencje odzyskania niepodległości 1918 roku, tworzące się już wtedy podziały władzy, które dwie dekady później miały odbić się na obronności i przygotowaniu armii polskiej do niemieckiej agresji.
Z drugiej natomiast strony pomimo braków w uzbrojeniu (sprzedawanym przed wojną, aby pozyskać uzbrojenie), ograniczonych możliwościach strategicznych, panującego chaosu w kontekście dowodzenia, te i inne aspekty nie ograniczyły wielu sukcesów taktycznych, często mało znanych, związania walką przez małe polskie oddziały znacznie większych formacji niemieckich. I pewien paradoks tych pierwszych dni września 1939 roku.
3 września, gdy Wielka Brytania i Francja bardzo opieszale w swoich działaniach wypowiedziały Niemcom wojnę, Armia „Pomorze” przestała już istnieć. Związana walką z niemiecką 4 Armią utraciła ponad połowę swojego stanu osobowego, a także sprzętu, przy nieznacznych stratach wroga. W innej, niezbyt odległej części Polski 4 dywizje generała Kutrzeby do 5 września wiodły spokojny i cichy żywot zupełnie zapomniane przez Niemców. Armia „Poznań” czekała na swoją dogodną chwilę i jakiś czas później się doczekała. Bitwa nad Bzurą pokazała, że armia polska potrafi się bić, działać taktycznie. 
Gdyby tylko Naczelne Dowództwo miało wtedy znacznie szerszą perspektywę, niż było to w istocie, losy nie tylko września 1939, ale całej wojny być może mogłyby się potoczyć inaczej. Jednak Francuzi potrzebowali Dunkierki, a Anglicy bitwy o Anglię, aby uświadomić sobie, że batalia w Polsce nie była tylko zwykłą groźbą Hitlera. Ale czymś dużo większym. Wiele lat wstecz Apoloniusz Zawilski i jego Bitwy polskiego września, teraz doskonały w swym literackim słowie Robert Forczyk. Polski wrzesień zbyt długo czekał na tak rzeczowe ujęcie.
 
Robert Forczyk, Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2020
 

Brak komentarzy: