wtorek, 21 lipca 2020

Document HBO

Taniec serca - historia baletu Fortepian 

Obraz dokumentujący próby czeskich artystów, którzy podjęli się adaptacji filmu Jane Campion pt. Fortepian w balet.
W 2015 roku słynny czeski choreograf Jiří Bubeníček wraz bratem bliźniakiem Otto, projektantem, zaadaptowali na deski baletu wielokrotnie nagradzany film Jane Campion Fortepian. Reżyserka Rebecca Tansley (Crossing Rachmaninoff) w swoim drugim filmie dokumentalnym podąża za artystami, kiedy przybywają do Nowej Zelandii i zaczynają przygotowywać swoją oryginalną produkcję na sezon 2018 razem z Royal New Zealand Ballet. Bubeníček musi zmierzyć się z trudnymi decyzjami artystycznymi, gdy wraz z doradcą Maorysów próbują znaleźć wspólny grunt, wprowadzając do produkcji elementów maoryskiego baletu.
 


https://www.facebook.com/groups/hbogo/


Spielberg
SPIELBERG
(2017)
 

Portret Stevena Spielberga – jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów, który od blisko pięćdziesięciu lat zajmuje się tworzeniem filmów.
Steven Spielberg to chodząca legenda. Wyreżyserowane przez niego
Szczęki, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Szeregowiec Ryan czy Lista Schindlera na zawsze przeszły do historii kinematografii. Twórcy dokumentu postanawiają spotkać się z artystą, by porozmawiać z nim nie tylko o jego karierze i osiągnięciach filmowych, ale również o życiu prywatnym. Spielberg opowiada przed kamerą o swoim słodko-gorzkim dzieciństwie, przyjaźniach i inspiracjach oraz podejściu do rzeczywistości. Telewizyjna produkcja HBO pokazuje Spielberga jako człowieka z krwi i kości z jego lękami i fascynacjami.



Pollywood
POLLYWOD (2020)


Film dokumentalny Pollywood to historia osobistej podróży do Ameryki, jaką reżyser dokumentu Paweł Ferdek odbył śladami założycieli Hollywood mających polskie korzenie – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner.
Pollywood to uniwersalna opowieść o marzeniach, a także o odwadze i determinacji, aby je zrealizować. Pochodzący z małej wioski biedny żydowski szewc Bienjamin Wrona w 1886 roku wraz z rodziną emigruje do Ameryki. Nazwisko z Wrona zmienia na Warner, a jego synowie za kilkanaście lat założą słynną wytwórnię filmową Warner Bros. Z kolei Szmul Gelbfisz w 1885 roku przemierza pieszo blisko półtora tysiąca kilometrów do portu Calais we Francji. Dwadzieścia siedem lat później już jako Samuel Goldwyn kręci w Nowym Yorku swój pierwszy film Mąż Indianki, który jednocześnie jest pierwszym filmem fabularnym w historii kina nakręconym w Hollywood.

Brak komentarzy: